OPINIA ROLNIKA Krzysztofa Kwella

o systemie BIT do automatycznej wentylacji ziarna w silosie w rozmowie z Antonim Rynieckim (AR).



Nazywam się Krzysztof Kwella (KK), prowadzę gospodarstwo rolne w którym użytkuję system BIT-04 od 2017 roku. Jestem z tego systemu bardzo zadowolony.

img-4

AR: Czyli pracuje u Pana siedem lat, tak? KK: Tak. AR: To proszę o krótką opinię.

KK: System BIT kontroluje warunki przechowywania ziarna w silosie. Ja nie muszę się za bardzo angażować do tego by ziarno w nim składowane miało optymalne warunki. Wpisuję rodzaj i wilgotność ziarna wsypywanego do środka, a system BIT sam mierzy temperaturę powietrza na zewnątrz i w kanale wentylacyjnym oraz temperaturę ziarna na kilku poziomach. Mierzy też wilgotność powietrza na zewnątrz i gdy jest sprzyjająca temperatura do chłodzenia i nie za wysoka wilgotność powietrza – to w automacie załącza wentylator, który przedmuchuje ziarno w silosie. Dzięki temu nie muszę się angażować podczas żniw, żeby załączyć wentylator, na przykład o trzeciej czy czwartej rano kiedy jest chłodno. On robi to sam. Gdy temperatura spada w nocy i gdy wilgotność powietrza jest odpowiednia, system BIT sam załącza wentylator w celu chłodzenia ziarna. A gdy temperatura powietrza się podnosi, tak około 7 rano jak to w żniwa obserwuję, BIT wyłącza wentylator, a ziarno pozostaje już trochę schłodzone każdego dnia i warunki przechowywania zboża stopniowo się poprawiają. Ziarno może być suche, ale gdy będzie miało 35 stopni Celsjusza, a taką temperaturę może mieć pszenica podczas zbioru, to warunki przechowywania zboża w silosie są niebezpieczne, bo sprzyjają rozwojowi szkodników czy grzybów. Takie ziarno trzeba możliwie szybko schłodzić żeby mogło bezpiecznie i długo leżakować. Tak naprawdę to zapomniałem już o gazowaniu zbóż w silosach – po prostu jest to zbędne, bo szkodniki w dobrze schłodzonym ziarnie się nie rozwijają – stanowi to, tak uważam, wartość dodaną do wartości zboża czy rzepaku, ponieważ na pewno pasza z takiego zboża do skarmiania moich zwierząt jest zdrowsza. Uważam, że takie ziarno powinno mieć chociaż trochę lepszą cenę ponieważ ma lepszą jakość, zachęciłoby to rolników do dobrego dbania o przechowywany towar w magazynach.

AR: A mogę spytać: co dalej z tym ziarnem się dzieje?

KK: Dalej ziarno zużywam bądź do hodowli trzody chlewnej, bądź do skupu z przeznaczeniem na mąkę. Przeważnie sprzedaję na wiosnę. Przechowuję rzepak, pszenicę pszenżyto, jęczmień, jak też groch. Ten system BIT obsługuje i pilnuje każde zboże. Jeśli chodzi o rzepak w mokrych latach, wsypuję go do silosu o wilgotności 9%, załączam system BIT w trybie pracy z podgrzewaczem i wywożę wiosną 7-kę. Tak naprawdę jest. Tyle system BIT da radę zrobić w silosie 130 tonowym. W międzyczasie jeszcze przerzucam ziarno z silosu do silosu. I efekt jest. Czyli niską temperaturą też można wysuszyć rzepak. Są to małe koszty i nie trzeba kupować suszarni za grube pieniądze. Koszt zakupu systemu BIT w stosunku do tego co potrafi zrobić i jak ułatwić życie rolnikowi jest naprawdę niewielki. Dlatego lubię ten system.

AR: Dziękuję bardzo. KK: Dziękuję.

Ps. Krzysztof Kwella z miejscowości Pułkowice w gminie Ryjewo w lipcu 2024 roku zakupił do swoich nowszych silosów 3 nowe systemy BIT, a dokładniej systemy BIT-c.